Mobil Kaza Tutanağı Büyük İlgi Görüyor

//Mobil Kaza Tutanağı Büyük İlgi Görüyor
mobil kaza tutanagi ilgi goruyor 09122016

Nisan 2008 tarihinden bu yana kağıt form ile düzenlenen Kaza Tespit Tutanakları akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor. Mobil Kaza Tutanağı (MKT) uygulaması dünyada ilk defa Türkiye’de, hayata geçirildi. Şu ana kadar toplamda 7.100’ün üzerinde kazada kullanıldı. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına sahip. Uygulama ile, kazaların sonuçlanma süresi 10 dakikaya kadar düştü!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen ve kullanıma açılan Mobil Kaza Tutanağı (MKT) uygulaması T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda hayata geçirildi. Uygulama üzerinden doldurulan tutanaklar devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.

Mobil Kaza Tutanağı birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Mobil uygulamayı kullanan sürücülerin araçlarında güncel kaza formu ve kalem taşımasına gerek kalmıyor. Kaza tespit tutanağını düzenlemek için kaza yerinde sadece bir akıllı telefon bulunması yeterli. Araç sahipleri poliçe bilgilerine plaka ve ruhsat sahibinin kimlik numarası ile sorgulama yaparak, bu bilgileri profiline kaydetmiş ise profilden getirme özelliği ile ya da kare kodlu poliçedeki kare kodu okutarak otomatik olarak  ulaşma imkanına sahip.

Poliçe bilgilerine ulaşıldığı anda ise, araç bilgileri otomatik olarak telefonun ekranında görüntülenebiliyor. Kazadan sonra tutanak otomatik olarak şirketlere iletiliyor. Dolayısıyla Mobil Kaza Tutanağı’nı kullananlar sigorta şirketini aramak ve tutanağı şirkete iletmekle uğraşmak zorunda kalmıyor.

Kusur oranları her an cebinizde!

Kazadan sonra hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılarak bildiriliyor.

Sürücülere pek çok yönden büyük kolaylık getiren Mobil Kaza Tutanağı uygulamasının sunduğu diğer avantajlar ise şöyle:

  • KTT formunun taşınmasına gerek kalınmaması
  • Tutanağın anında sigorta şirketlerine iletilerek zaman kaybının önlenmesi
  • Daha az bilgi ile tutanak girişinin sağlanması
  • Daha hızlı tutanak girişinin sağlanması
  • Uygulamadaki yönlendirmeler ile tutanak girişindeki hata oranının azaltılması
  • Kazaların sonuçlanma süresinde azalma
  • Kare kod ile poliçe bilgilerine hızlı erişim
  • Sonuç kusur oranlarını online takip edebilme imkanı

Sayılarla MKT’da ilk yıl

Toplam indirilme sayısı:

Android:  240,384

IOS:   184,850

Toplam:  425,234

Toplamda 7.100’ün üzerinde kazada MKT kullanıldı. 81 ilin 77’sinde MKT en az bir kez kullanıldı; yalnızca Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt’te kullanılmadı.

En çok kullanılan iller İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu.

En hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada dolduruldu. Kaza gerçekleştikten sonra 5,5 dakika içerisinde MKT ile tutanak düzenlenerek tüm işlemler tamamlandı.

Tutanak girişi tamamlandıktan sonra sigorta şirketleri tarafından girilen veriler değerlendiriliyor ve kusur oranı belirleniyor. Bu kapsamda sisteme anında yansıyan MKT’lerin ortalama sonuçlanma süresi 2,25 gün olarak gerçekleşirken, yazılı formların sonuçlanma süresi 14 gün olarak gerçekleşti.

En hızlı sonuçlanan kaza 10 dakika içerisinde sonuçlandı. 10 dakika içerisinde mobil uygulama ile tutanak düzenlenip, sigorta şirketleri tarafından da sonuçlandırılmış ve kusur oranları belirlendi.

MKT kullanan sürücülerin dağılımı yüzde 85 erkek, yüzde 15 kadın.

MKT düzenleyen sürücülerin yaş dağılımına bakıldığında en çok kullanım yüzde 35’lik oran ile 26-35 yaş aralığında.

MKT’li tutanaklarda en çok görülen kaza senaryosu yüzde 18 ile arkadan çarpma, yüzde 17 ile park halinde çarpma olarak tespit edildi.

Araç grubu bazında yapılan incelemelerde MKT kullanım oranı en çok yüzde 61 ile otomobil araç grubunda ve yüzde 23 ile kamyon araç grubunda görüldü.